Film i glazba

Posljednjih deset osvajača Oscara

Najvažnija nagrada ona je za najbolji film, a mi vam donosimo osvajače iste u bližoj povijesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nagrada za najbolje filmsko ostvarenje godine najprestižnija je od svih, a dobivaju je producenti koji su radili na filmu i time nam omogućili gledanja istoga. 87 puta ova je nagrada dodijeljena, a prvi film koji ju je dobio bio je „Wings“ producenta Luciena Hubbarda koji je tako postao prvi osvajač Oscara za najbolji film sada već davne 1929. godine. Puno se toga promijenilo u tih 80-ak godina, a nagrada Akademije postala je najprestižnija u svijetu.

 

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) (2015.)

 

Film A.G. Iñárritua bio je jedan od najvećih favorita za nagradu, a na kraju ju je i dobio pored najvećih konkurenata „Boyhooda“ i „The Grand Budapest Hotela“. Priča o propalom glumcu koji ponovno pokušava dostići slavu, ali ovaj puta preko Broadwaya očito je vrlo dobro rezonirala kod Akademije pa su tako Alejandro G. Iñárritu, John Lesher i James W. Skotchdopole otišli kao pobjednici.

 

12 Years a Slave (2014.)

 

Priča o ropstvu Afroameričkog čovjeka od početka je bila favorit za nagradu, a to je i potvrdila pobjedom na 86. dodjeli Oscara. Povijesne teme uvijek su dobro kotirale kod Akademija, a ovaj je film samo još jedna potvrda toga. Brad Pitt, Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Steve McQueen i Anthony Katagas dobili su nagradu, a vrijedi i istaknuti kako je to jedini Oscar kojega je Brad Pitt dobio u karijeri.

 

Argo (2013.)

 

Još jedna povijesna priča, ovaj puta o agentu koji ima dužnost izvući američke „zarobljenike“ koji su nakon nereda u Iranu ostali zarobljeni i bez mogućnosti bijega. Filmu Bena Afflecka najveći konkurenti bili su „Django Unchained“ i još jedan povijesni film „Lincoln“. U velikoj konkurenciji ipak su na kraju kao pobjednici izašli Grant Heslov, Ben Affleck i George Clooney.

 

The Artist (2012.)

 

Pomalo čudna godina u filmskoj industriji kulminirala je pobjedom nijemog, crno-bijelog filma. Očito je Akademiju pogodila doza nostalgije pa su se odlučili upravo za ovaj film koji je nagradu donio Thomasu Langmannu, a osim ove nagrade film je dobio još pet.

 

The King’s Speech (2011.)

 

Još jedan u nizu povijesnih filmova, priča o kralju Georgeu VI. i njegovom radu s terapeutom za govorne mane osvojio je Akademiju i donio nagradu Iainu Canningu, Emileu Shermanu i Garethu Unwinu. Konkurencija je i te godine bila velika pa se film tako natjecao s filmom o Marku Zuckerbergu i nastanku Facebooka. „Black Swan“, „True Grit“, „127 Hours“ i „Inception“ samo su još nekih od filmova nominirani te godine.

 

The Hurt Locker (2010.)

 

Prvi i dosad jedini film koji je dobio nagradu za najbolji film, a da ga je režirala žena, a također i film koji je najmanje zaradio od svih osvajača ikad. Ratni film o američkim vojnicima koji se moraju izvući iz pakla Iraka kao da je snimljen po kalupu za najbolji film pa tako i ne iznenađuje to što su te večeri kao pobjednici otišli Kathryn Bigelow, Mark Boal, Nicolas Chartier i Greg Shapiro.

 

Slumdog Millionaire (2009.)

 

Film Dannyja Boylea o indijskom mladiću koji biva optužen za varanje zbog odgovaranja svih pitanja na Milijunašu točno. Iako film nije bio favorit prije samog prikazivanja, brzo je stekao pozornost i na kraju pokupio osam nagrada, uključujući i onu za najbolji film koja je otišla Christianu Colsonu. Vrijedi reći kako je to zadnja godina u kojoj je bilo samo pet filmova u konkurenciji za najbolji film, a to je i bila godina kada je Heath Ledger dobio posmrtnog Oscara za ulogu Jokera.

 

No Country for Old Men (2008.)

 

Film legendarne braće Coen odnio je nagradu za najbolji film u godini u kojoj nijedan  pobjednik u glumačkim kategorijama nije bio iz SAD-a. Film prati veterana rata koji se igrom slučaja našao u vrtlogu nasilja. U konkurenciji je potukao „Juno“, „There Will Be Blood“, „Atonement“ i „Michael Clayton“, a nagradu su odnijeli braća Coen i Scott Rudin.

 

The Departed (2007.)

 

Film koji je donio prvog Oscara Martinu Scorseseu dobio je i Oscara za najbolji film. Američka verzija kineskog filma priča priču o dva tajna agenta, jednog iz policije, a drugog iz mafije koji pokušavaju otkriti jedan drugoga. Najveći konkurent bio je film Clinta Eastwooda „Letters from Iwo Jima“, ali Graham King ipak je završio kao pobjednik večeri.

 

Crash (2006.)

 

Možda i jedna od najkontroverznijih godina, bar što se tiče pobjednika u ovoj kategoriji. Isprepletene priče o ljudskim tragedijama koje su prikazane u filmu donijele su Oscara Paulu Haggisu i Cathy Schulman, a uvelike favorizirani „Brokeback Mountain“ ostao je bez nagrade. Čak je i režiser filma, Paul Haggis nekoliko godina kasnije rekao kako je bilo filmova koji su više zaslužili nagradu.

Povezano